1111

سومین نشست کتابنوش/رحمت واسعه

۱۷

آبان

استاد پناهیان : از نظر اعتبار و استحکام سخن کمتر کسی مانند آیت‌الله بهجت در این مکتب یافت می‌شود

حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه همواره در سخنرانی‌هایش از سخنان آیت‌الله بهجت استفاده می‌کند، عنوان کرد: از نظر اعتبار و استحکام سخن کمتر کسی مانند آیت‌الله بهجت در این مکتب یافت می‌شود.
پناهيان بيان داشت آیت‌الله بهجت، نگاه بسیار هوشمندانه، ژرف و عمیقي به مسایل داشت و از بصیرت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دركنار شخصیت عرفانی و معنوی برخوردار بود و روشن‌انديشانه مسائل را تحلیل می‌کرد.
نويسنده كتاب «انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه»، گفت، آیت‌الله بهجت در اوج عرفان و معنویت بود و بسیاري از معانی را شهود می‌کرد. شهود ایشان هم از نوعی نبود که نصیب یک انسان ساده دل و عوام شود که نتواند ملاک عمل باشد چون ایشان در هیچ زمانی عقل و استدلال را کنار نگذاشت.
وي در ادامه بيان داشت آیت‌الله بهجت در تاریخ تشیع یک عارف است و به عنوان یکی از باتقواترین علمای تاریخ اسلام به شمار می‌آید. ایشان از قدرت فقاهت برخوردار بود و همواره به مسائل سیاسی توجه ویژه‌ای داشت به گونه‌ای که می‌توانیم بگوییم از نظر بصیرت سیاسی با امام خمینی(ره) تفاوتی نداشتند.
نويسنده كتاب «نگاهی به رابطۀ عبد و مولا» گفت، اگر بخواهیم ابعاد عرفانی، قدرت فقاهت و استدلال عقلی ایشان را در نظر نگیریم باز هم به عنوان یک شخصیت بصیر در حوزه سیاست قابل اتکاست. آیت‌الله بهجت یک فرصت و وعده الهی برای ما در دوره آخر الزمان بود.
حجت‌الاسلام پناهیان با بیان این مطلب كه اين کتاب، بصیرت سیاسی آیت‌الله بهجت را در اوج خودش نشان داده است، یادآور شد: ممکن بود در کتاب کلمات و سخنانی از ایشان انتخاب شود که تنها درباره امام حسین(ع) باشد اما تحلیل‌های سیاسی ایشان هم در کتاب آمده که قابل تقدیر است.
پناهيان عنوان کتاب حاضر را با توجه به معانی عمیق بسیار در این اثر مناسب ندانست و گفت: در کتاب معانی و مسایل بسیار عمیقی وجود دارد که می‌شد در عنوان و پشت جلد کتاب از آن استفاده کرد. کلمات و جملات حکمت‌آمیز آیت‌الله بهجت می‌تواند خستگی روح انسان را برطرف کند.
نويسنده كتاب «رهایی از تکبر پنهان»، بر هوشمندی و هدایت سیاسی آیت‌الله بهجت تاكيد داشت و گفت: او موعظه‌گر بزرگی بود و می‌توانست معایب ما را یادآور شود. در سیاست نیز آخرین نقطه را می‌دید و اگر می‌شد از وجود ایشان در حوزه سیاست هم بهره می‌بردیم فضای سیاسی بالنده‌تری داشتیم.
حجت‌الاسلام پناهیان، با بیان اینکه آیت‌الله بهجت برداشت منفعلانه از واقعه عاشورا ندارد افزود: ایشان از شخصیت حضرت زینب(ص) تنها مظلومیت را نمی‌بیند و بر بعد انقلابی شخصیت ایشان تاکید می‌کند بنابراین برداشت ایشان از واقعه عاشورا يك برداشت انقلابی است.
اين استاد دانشگاه، بيان داشت از آیینه این کتاب می‌توان شخصیت آیت‌الله بهجت را دید و هنر او در پس این سخنان به نمایش گذاشته شده است و می‌توان مانند یک چشمه جوشان از این سخنان استفاده کرد. ما در تاریخ تشیع همواره از ساده‌اندیشی اهل علم رنج بردیم اما آیت‌الله بهجت در عین معنویت، روشن‌انديشانه برخورد می‌کردند.
مدير مدرسۀ علمیه دارالحکمه، در پایان با توجه به نظر آقاي سنگري، اظهار امیدواری کرد که این کتاب توسط رادیو اربعین برای زائران پیاده روی اربعین حسینی به صورت صوتی پخش شود.

 

- tabadolu, ,

۲ Comments

  • آموزش رانندگی پاسخ

    آذر ۱۳, ۱۳۹۶ at ۹:۴۴ ب.ظ

    ممنون عالی بود

  • سئو ارزان پاسخ

    بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ at ۳:۲۹ ب.ظ

    مطلب عالی ی بود. امید دارم که در آینده هم از این مطالب خوب بهره ببریم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *